Uslijed elementarnih nepogoda (poplave i klizišta) koje su se tokom 2014. godine desile na području općine Gračanica, zabilježene su znatne štete na vodovodnim i kanalizacionim sistemima. Nakon što je utvrđeno činjenično stanje na terenu od konsultanta Evropske investicijske banke (EIB) i Švedske Međunarodne agencije za razvoj i saradnju (SIDA), za odobrene projekte je izrađena projektno-tehnička dokumentacija uz saglasnost Općine Gračanica u mjesecu junu 2015. godine. Na osnovu aplikacije PIT-a Općine Gračanica za projekte koji se odnose na sanaciju gore navedenih sistema, od strane SIDA-e u odobrena su grant sredstva u ukupnom iznosu od 850.786,00 KM.
U skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH, te procedurama EIB-a, provedena je javna nabavka za projekat „Sanacija vodovodnih i kanalizacionih sistema oštećenih poplavama na području općine Gračanica – Rekonstrukcija cjevovoda i distributivnih cijevi sistema vodosnabdijevanja „Hasanovača“ u Lukavici, izmiještanje oštećenog potisnog cjevovoda u Stjepan Polju, Seljanuši, Ilidži, od izvora Sklop do rezervoara Gaj, rekonstrukcija kanalizacionog kolektora u Džakulama i čišćenje gradskih kolektora u dužini od 10 kilometara.
„U vrlo kratkom periodu su završeni radovi na sanaciji kanalizacione i vodovodne mreže na području općine Gračanica i nekoliko mjesnih zajednica. Zamijenjena je čitava dionica, od Sklopa do bazena, dužine oko 1.200 metara. Cijevi koje su stradale uslijed prirodnih nesreća, zamijenjene su novim savremenim cijevima. Na ovaj način osigurava se dostava vode u glavni bazen i smanjenje gubitaka što osigurava snabdijevanje građana vodom bez redukcije“, rekao je općinski načelnik Nusret Helić.
Fuad Alić, direktor JP „Vodovod i kanalizacija“ Gračanica istakao je da se novim cjevovodom i rekonstrukcijom bunara u Sklopu koji će uslijediti, omogućava novih 200.000 kubika litara vode na godišnjem nivou što daje dodatnu garanciju za sigurnije snabdijevanje građana. Gračanica je dobila još sigurnije snabdijevanje vodom za piće a vodovod je doveden na nivo europske prihvatljivosti gubitaka, koji su u proteklom periodu svedeni na 30%.