S ciljem promocije zdravlja i zdravstvene informisanosti stanovništva, na području općine Gračanica obilježen je Svjetski dan borbe protiv moždanog udara. Nosilac projekta je Udruženje studenata Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli ‘’MEDICUS’’ i Klinika za neurologiju UKC Tuzla, a koordinatori za područje općine Gračanica su doktorica Edina Čamdžić i student Medicinskog fakulteta Univerziteta u Tuzli Nermin Alibašić, pod mentorstvom akademika prof.dr. Osmana Sinanovića. Projekat je na području općine Gračanice realizovan nizom aktivnosti u četvrtak i petak 26. i 27.10.2017.godine.
U sklopu prvog dana obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv moždanog udara, održano je edukativno-interaktivno predavanje od strane dr. Čamdžić i studenata Nermina Alibašića i Nermine Gazibara, za učenike/ce Gimnazije, i učenike/ce drugog razreda Medicinske škole. Učenici/ce su upoznati sa pojmom moždani udar, simptomima i znakovima istog te mogućnostima prevencije. Potom je u centru grada izvršena podjela letaka, te besplatno mjerenje krvnog pritiska i šećera u krvi.
Drugi dan organizovan je odlazak grupe učenika dvije srednje škole, na “Javnu tribinu o moždanom udaru”, koja je u organizaciji Udruženja studenata “Medicus” i Klinike za Neurologiju UKC Tuzla, održana na Medinskom fakultetu Univerziteta u Tuzli. Predavanja na Javnoj tribini su održali Načelnik Klinike za Neurologiju UKC Tuzla -prof.dr.Dževdet Smajlović, šef odjela za moždani udar Klinike za neurologiju – doc.dr.Zikrija Dostović, dr.Edina Čamdžić i studenti 4.godine Medicinskog fakulteta Adnan Mujanović i Ilvana Rabotić.
Doprinos realizovanju ovog projekta,uveliko je doprinio i ‘’MS tim’’, osnovan u maju 2017. godine od strane dr. Čamdžić, a čine ga sljedeći učenici: Nejra Karalić – predsjednik MS tima, Kerim Nurikić, Nadina Hadžić, Dženan Dedić, Tarik Salihbašić, Jasmin Šerbečić.
U cijelom svijetu, 29. oktobar se obilježava kao Svjetski dan moždanog udara.
‘’Cilj ovog projekta je edukovati građane kako prevenirati moždani udar, na kraju kad dođe do tog, kako da ga prepoznamo. Od svake sekunde nam ovisi da li će ishod biti letalan ili ne. Može se prepoznati kao pojava iznenadne slabosti ili utrnulosti jedne polovine tijela, iznenadnih smetnji u govoru ili razumijevanju govora, iznenadne smetnje vida na jednom ili oba oka, iznenadne teškoće u hodu, gubitak ravnoteže ili koordinacije, te pojavom iznenadne do tada ne doživljene glavobolje. Najbolji sinonim za navedeno je riječ GROM (Govor, Ruke, Osjet, Minute).‘’ kazala je glavna organizatorica projekta dr.Edina Čamdžić.
Ovaj projekat je podržala i World Stroke Campaign organizacija. Sponzori projekta su Općinski načelnik Nusret Helić, KOVAN M.I. i AVIS d.o.o.